یکشنبه, 14 آذر 1400
Qiet

 

 

 

طراحي و ساخت ست آزمايشگاهي تحقيقاتي پاندول معكوس در دانشگاه صنعتی قوچان

طراحي و ساخت ست آزمايشگاهي-تحقيقاتي پاندول معكوس در دانشگاه صنعتی قوچان صورت پذیرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی قوچان؛ ساخت نمونه آزمايشگاهي از سيستم پاندول معكوس حاصل يك سال تلاش و كوشش مستمر دو تن از دانشجويان مقطع كارشناسي آقايان ابوالفضل دلاور و ايمان مهربان تحت نظارت جناب آقاي دكتر حكيمي مقدم عضو محترم هيئت علمي دانشگاه صنعتي قوچان (لازم به ذكر است كه اين دو دانشجو در حال حاضر به ترتيب در دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه علم و صنعت ايران در حال ادامه تحصيل هستند)

توليد اين نمونه مي تواند كمبود تجهيزات آزمايشگاهي فعلي در آزمايشگاه كنترل ديجيتال دانشگاه ها را بر طرف نمايد. همچنين از اين سيستم مي توان در آزمايشگاه هاي تحقيقاتي براي پياده سازي انواع كنترل كننده هاي كلاسيك و هوشمند مثل كنترل كننده هاي بهينه،  مقاوم، پيش بين، فازي و ... استفاده كرد.

طراحي سيستم بگونه اي انجام شده است كه از قابليت انعطاف پذيري بسيار بالايي برخوردار باشد و امكان پياده سازي انواع كنترل كننده ها روي آن وجود داشته باشد.

پاندول معكوس يك سيستم غيرخطي بد وضع (ذاتا نامينيمم فاز و ناپايدار) است كه از دير باز در نظريه كنترل و رباتيك مطرح بوده است. اهميت اين سيستم در نظريه كنترل به اين خاطر است كه يك مسأله معيار (Benchmark problem) است به اين معني كه كارآمدي يك كنترل كننده را با اعمال آن به اين سيستم مي توان مورد سنجش قرار داد. لذا با توجه به اهميت و گستردگي كاربرد اين سيستم در مهندسي كنترل و ضرورت وجود آن براي كارهاي تحقيقاتي بر آن شديم تا  يك نمونه آزمايشگاهي – تحقيقاتي از اين سيستم را طراحي كنيم.

 

photo 2020 04 17 08 46 34

 

 

 

 

خبرنامه :

با پیوستن به خبرنامه اطمینان حاصل نمایید که خبر های جدید دانشگاه را از دست نمی دهید.

راه های تماس با ما :

     آدرس : خراسان رضوی - قوچان - کیلومتر ۵ جاده قوچان مشهد     کد پستی : 67335-94771

          تلفن : شماره داخلی+ 05147017    فکس :  47343001-051     ایمیل : info{at}qiet.ac.ir