پنج شنبه, 07 اسفند 1399
Qiet

 

 

 

 

 

امور نظام وظیفه

بررسی وضعیت نظام وظیفه و امور مشمولین و اخذ معافیت تحصیلی برای برادران دانشجو از وظایف این حوزه می باشد. در طول دوره تحصیل چنانچه دانشجویان برای سفرهای زیارتی , ورزشی و یا مقالات علمی نیاز به خروج از کشور داشته باشند میتوانند جهت دریافت مجوز خروج از کشور با این واحد هماهنگی نمایند.
امور مشمولان
امور مشمولان يكي از قسمتهاي زير مجموعه معاونت امور دانشجويي بوده كه مهمترين مسئوليت آن اخذ معافيت تحصيلي براي دانشجويان پسر مشمولان تازه وارد است.
از زمان فارغ التحصيلي دانشجويان مدت یکسال وقت دارند تا خود را به حوزه نظام وظيفه معرفي نمايند و دانشجويان اخراجي انصرافي به مدت یکسال وقت دارند در صورت عدم مراجعه غيبت خواهند خورد درصورت قبولي در مقاطع بالاتر دانشجويان مي توانند با تمديد دفترچه آماده به خدمت ادامه تحصيل دهند.
فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی که تا سن 22 سالگی تمام بصورت حضوری موفق به اخذ مدرک شده اند مجاز به ثبت نام در دانشگاهها پس از اخذ معافیت تحصیلی می باشند .
مدت مجاز سنوات تحصيل براي دانشجويان مشمول دوره كارداني پنج نيمسال برابر 2.5 سال  و كارشناسي پیوسته ده نيمسال 5 سال  مي باشد و کارشناسی ناپیوسته شش نیمسال برابر سه سال و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال تمام می باشد  .
در صورت داشتن واحد باقيمانده با مجوز نظام وظيفه و كمسيون موارد خاص قابل افزايش مي باشد .
لازم به توضیح است که دانشجویانی که از سنوات ارفاقی استفاده می نمایند ( ورودی های بعد از مهر 90 ) حق ارتقاء به مقاطع بالاتر را تا پایان خدمت سربازی ندارند  و برای تمام مقاطع تحصیلی حداکثر دو نیمسال میباشد .
معافیت تحصیلی:
کلیه دانشجویانی که فاقد کارت پایان خدمت و کارت معافیت از خدمت می باشند و یا احیاناً شاغل رسمی در ارگانهای نظامی کشوری هستند، پس از ورود به دانشگاه باید قانوناً از رفتن به خدمت سربازی تا زمان پایان تحصیل معاف باشند، لذا دانشگاه ذیربط پس از ورود دانشجو، مطابق ضوابط و مقررات مربوط برای ورود از طریق حوزه وظیفه عمومی درخواست معافیت تحصیلی می نماید و حوزه وظیفه نیز در صورت بلامانع بودن مورد، پاسخ درخواست مذکور را کتباً به دانشگاه محل تحصیل ابلاغ می نماید.
 سال اعزام و سال احضار:
سال اعزام  و سال احضار (سال تولد +18) می باشد.
تبصره : فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی در صورتی که قبل از 18 سالگی موفق به اخذ پیش دانشگاهی می شوند شش  ماه فرصت دارند که یا خود را به حوزه نظام وظیفه معرفی نمایند و یا در یکی از دانشگاهها ثبت نام نمایند در غیر اینصورت وارد غیبت خواهند شد و مجاز به ثبت نام در دانشگاهها نمی باشند .
 
شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان پسر در دانشگاه :
در صورتی که پذیرفته شده پسر دارای مدرک پایه دیپلم یا پیش دانشگاهی که فاقد مهر داوطلب آزاد یا متفرقه باشد و از زمان اخذ مدرک پیش دانشگاهی  تا ورود به دانشگاه بیش از یکسال نگذشته باشد، اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه را دارد و درصورتیکه مدرک پیش دانشگاهی با قد داوطلب آزاد یا متفرقه باشد بایستی از زمان ترک تحصیل روزانه ، یکسال سپری شده باشد .
 اجازه تحصیل در صورتی که پذیرفته شده پسر مشمول دفترچه اعزام با لحاظ اضافه خدمت داشته باشد:
در این خصوص پذیرفته شده باید ضمن اخذ نامه ای مکتوب از دانشگاه مبنی بر قبولی، شخصاً جهت رفع مشکل خود به نظام وظیفه مراجعه نمایند و مجوز کتبی را اخذ و به دانشگاه ارائه و ثبت نام نمایند .
 داشتن دفترچه اعزام پذیرفته شده پسر مشمول:
درصورتی که از زمان اخذ مدرک پایه تا ورود به دانشگاه بیش از یکسال گذشته باشد، پذیرفته شده موظف است با ارائه دفترچه اعزام که تاریخ اعزام آن منقضی نشده باشد، نسبت به ثبت نام خود اقدام نماید.
 ترخیص:
درصورتی که پذیرفته شده در حین خدمت سربازی در دانشگاه پذیرفته شودو بیش از 4 ماه از خدمت وی باقیمانده باشد، می تواند به صورت مشروط ثبت نام و ضمن اخذ نامه ای از دانشگاه از ادامه سربازی تا پایان تحصیلات ترخیص شود.
درصورتی که مشمول قبل از اعزام به خدمت غیبت داشته باشد،نظام وظیفه با ترخیص دانشجو مخالفت می نماید.
 استفاده از مرخصی جهت اتمام خدمت سربازی:
در صورتی که مشمول حداکثر 4 ماه خدمت باقیمانده داشته باشد، می تواند جهت اتمام خدمت از یک ترم مرخصی استفاده نماید.
شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی :
دانشجویانی که در طول مدت مجاز سنوات تحصیلی شان انصراف داده اند مشروط بر اینکه بیش از یکسال از مدت انصراف از تحصیل در رشته قبلی شان سپری نشده باشد و همچنین تنها برای اولین بار انصراف داده باشند مجاز به ثبت نام به شرط صدور مجوز نظام وظیفه در رشته شهر جدید میباشند .
 شرایط خروج از کشور دانشجویان مشمول:
خروج از کشور به طرق گوناگون از جمله زیارتی، علمی، سیاحتی و .... انجام می گیرد که هر کدام از موارد شرایط خاص خود را دارد. اما در هر صورت بایستی پاسخ معافیت تحصیلی دانشجو از حوزه وظیفه عمومی صادر شده باشد. در غیر این صورت مشمول جهت پیگیری مسله شخصاً با اخذ نامه ای خاص همراه با مدرک مربوطه بایستی به حوزه وظیف عمومی مراجعه و با اخذ معافیت تحصیلی نسبت به پیگیری سفر خود به خارج از کشور اقدام نماید.
·دانشگاه براي دانشجويان مشمول خود به منظور خروج موقت از كشور برابر مقررات جاري وظيفه عمومي به شرح زير ، گواهي اشتغال به تحصيل صادر مي نمايد.
 
1- زيارت اماكن متبركه :
· با ارائه مستندات لازم شامل نامه سازمان حج و زيارت براي انجام مناسك حج و يا گواهي دفاتر خدمات مسافرتي و كاروان هاي مجري سفرهاي زيارتي به كشور عراق
·با ارائه مستندات لازم شامل نامه سازمان حج و زيارت براي انجام مناسك حج و يا گواهي دفاتر خدمات مسافرتي و كاروان هاي مجري سفرهاي زيارتي به كشور عراق
• ارامنه به مقصد ارمنستان و زرتشتيان به مقصد هندوستان به شرط ارائه گواهي از مراجع مذهبي خود و يا نماينده اقليت هاي مذكور در مجلس شوراي اسلامي
2-مسابقات ورزشي :
·ورزشكاران و قهرمانان ورزشي مشمول دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي به منظور شركت در مسابقات ورزشي خارج از كشور با ارائه نامه از فدراسيون ورزشي مربوطه و همچنين اصل گواهي امور مشترك فدراسيونهاي سازمان تربيت بدني
3- سفر هاي علمي به خارج از كشور :
·خروج از كشور دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد و دكتري جهت شركت در كنفرانس هاي علمي و امتحانات اشاره شده با ارائه مستندات مربوطه
·دانشجويان دوره كارشناسي پيوسته و ناپيوسته ( با احتساب طول دوره كارداني ) كه بيش از يكصد واحد درسي گذرانده ويا سه سال يا بيشتر از ورودشان به دوره مذكور گذشته است جهت شركت در امتحانات زبان و يا امتحانات ورودي مقاطع كارشناسي ارشد دانشگاههاي معتبر خارجي يا شركت در مسابقات علمي يا ارائه مقاله با ارائه مستندات بشرح ذيل مجاز به خروج از كشور مي باشند

 دعوتنامه از دبيرخانه يا هيات اجرايي برگزار كننده كنفرانس ها و سمينارهاي علمي
 دعوتنامه از دانشگاههاي معتبر خارجي مجري آزمون مقطع كارشناسي ارشد
 • تاييديه ثبت نام در امتحانات GRE,TOFEL, IELTS و ...
 •
تاييديه و گواهي پذيرش و شركت در مسابقات علمي و نمايشگاههاي اختراعات بين المللي با ارائه گواهي از نمايندگي فدراسيون بين المللي اختراعات ضمناً چنانچه دانشجويان مقطع كارداني داراي اختراع يا ابداع ثبت شده در سازمان ثبت اختراعات باشند با ارائه اصل و تصوير گواهي مذكور و همچنين نامه فدراسيون فوق الذكر مي توانند براي شركت در مسابقات و نمايشگاههاي اشاره شده از كشور خارج شوند .
تذكرات :
·دانشجوياني مشمول مقررات مربوط به خروج از كشور مي گردند كه استمرار تحصيل آنان محرز بوده و سنوات مجاز تحصيلي آنان به اتمام نرسيده باشد
· از نظر مقررات وظيفه عمومي مشمول دريافت و يا صدور معافيت تحصيلي باشد .
· دروس آنان به اتمام نرسيده باشد .
·  سفرهاي علمي بايستي متناسب و مرتبط با رشته تحصيلي دانشجو و تاثير آن در پيشرفت علمي دانشجو محرز باشد .
·         مدت خروج از كشور حداكثر يك ماه است

 
 سنوات مجاز ادامه تحصیل مشمولین در دانشگاه:
کلیه دانشجویان مشمول دوره های کاردانی 2.5 سال و کارشناسی ناپیوسته حداکثر 3 سال (6 ترم)
کلیه دانشجویان مشمول دوره های کارشناسی پیوسته حداکثر 5 سال (10 ترم)
اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند، در غیر اینصورت پس از طرح مشکل دانشجو در کمیسیون موارد خاص و موافقت نظام وظیفه با افزایش سنوات او موافقت می شود، که البته ممکن است با توجه به سن دانشجو، ضمن موافقت در این خصوص غیبت نیز برای وی منظور گردد

خبرنامه :

با پیوستن به خبرنامه اطمینان حاصل نمایید که خبر های جدید دانشگاه را از دست نمی دهید.

راه های تماس با ما :

     آدرس : خراسان رضوی - قوچان - کیلومتر ۵ جاده قوچان مشهد     کد پستی : 67335-94771

          تلفن : شماره داخلی+ 05147017    فکس :  47343001-051     ایمیل : info{at}qiet.ac.ir